Miejsce Piastowe - IX Narodowa Modlitwa o Trzeźwość Drukuj

1.MP2013_oltarz2W poniedziałek 29 lipca 2013 r. zgromadziło się kilka tysięcy pielgrzymów w Miejscu Piastowym w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza, aby modlić się i ofiarować swój trud w intencji trzeźwości Narodu. Program IX Narodowej Modlitwy o Trzeźwość Narodu był bardzo urozmaicony. Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i młodzież przedstawili Misterium Pasyjne, odbyły się prelekcje na temat: "Odpowiedzialność władzy publicznej za trzeźwość społeczeństwa". Młodzież skupiona w zespole muzycznym "Gloria" przez godzinę prowadziła rozważania i śpiewy na temat trzeźwej rodziny. W tym dniu spotkali się kapłani odpowiedzialni w Metropolii Przemyskiej za Apostolstwo Trzeźwości, aby omówić sprawy organizacyjne w związku z przebywaniem Sztandaru Apostolstwa Trzeźwości w ich diecezjach. Na spotkaniu był obecny bp Tadeusz Bronakowski - przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i członkowie Zespołu: o. Oskar Puszkiewicz i o. Jan Seremak.

Najważniejszym punktem programu była Msza św. transmitowana przez Telewizję Trwam. Kazanie wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, poruszając istotne problemy w naszym społeczeństwie. Kazanie było kilkanaście razy przerywane oklaskami słuchaczy.

Bp Tadeusz powiedział między innymi:

"Jesteśmy tu dzisiaj także dlatego, aby głośno wykrzyczeć nasz sprzeciw, naszą niezgodę na manipulacje, jakie dokonują się w mediach. Chcemy przebić mur medialnej blokady informacji na temat zagrożeń, z którymi mierzy się nasze społeczeństwo.

Dzisiaj jest wśród nas wierna replika figury upamiętniającej objawienie św. Michała Archanioła w grocie na półwyspie Gargano. Bł. Jan Paweł II podczas wizyty w sanktuarium w Monte Sant'Angelo, 24 maja 1987 r., powiedział: „Przybyłem, aby uczcić św. Michała Archanioła, aby błagać go o pomoc dzisiaj, kiedy tak trudno jest dawać autentyczne świadectwo chrześcijańskie bez popadania w kompromisy i łatwe przystosowania".

Te słowa wyznaczają i nasze duchowe pragnienie, aby w  sanktuarium w Miejscu Piastowym modlić się o siły, aby naprawdę dać autentyczne świadectwo chrześcijańskie, bez kompromisów i godzenia się na zło. Prosimy św. Michała Archanioła, aby wspierał nas w szlachetnej walce o trzeźwość w naszej ojczyźnie."

Przeczytaj całość.

1.MP2013_oltarz
1.MP2013_oltarz
2.MP2013_sympozjum
3.MP2013_narada
4.MP2013_transp
5.MP2013_transp2
6.SztandarAT
 

Logo w roku 2015


W ogólnopolskim Apostolstwie Trzeźwości rok 2015 poświęcony jest dzieciom. Hasło, które towarzyszy podejmowanym inicjatywom abstynenckim i trzeźwościowym, brzmi: „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”. Wiadomo, że dla pełnego rozwoju dzieci nieodzowna jest wstrzemięźliwość od alkoholu i innych środków toksycznych. Dlatego dorośli muszą być szczerze zatroskani o abstynencję dzieci. Troska ta powinna polegać przede wszystkim na dawaniu przykładu trzeźwego życia. Konieczne jest, aby przejawiała się w realizacji odpowiedniego programu szkolnego oraz w przepisach prawa chroniących abstynencję dzieci, które winny być bezwzględnie respektowane. Hasło „Abstynencja dzieci – wspólną troską”, wpisane w logo, wskazuje, że na wszystkich dorosłych, wszelkich grupach społecznych i władzy państwowej ciąży odpowiedzialność za trwanie dzieci w abstynencji.

Apostolstwo Trzeźwości, które prowadzą poszczególne polskie diecezje, powinno skupiać się na działaniach zapobiegawczych wzgledem pijaństwa i alkoholizmu. Cnotę trzeźwości trzeba pielęgnować od najmłodszych lat. Dla dzieci szkolnych istnieje program wychowawczy Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej. Jego realizacja chroni dzieci przed zjawiskami patologii życia społecznego. Ponadto ujęta jest w nim ważna sprawa modlitwy za innych, głównie za grzeszników, aby się nawrócili. Duszpasterze zachęcając dzieci do codziennej modlitwy, ofiary, wstrzemięźliwości i skromności, będą chronić dzieci przed złem i przygotują je do wyboru drogi według Bożego planu. Wspomniany program jest też pomocny dla rodziców, aby potrafili umiejętnie stawiać dzieciom wymagania i wspierać je w pracy nad sobą.

Audycje ks. Marka Dziewieckiego na 48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Do pobrania (całość)

 

OGÓLNOPOLSKIE INICJATYWY TRZEŹWOŚCIOWE KOŚCIOŁA

  • 48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu 15–21 lutego 2015 r.
  • 34. Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego 20–21 czerwca 2015 r.
  • Sierpień Miesiącem Abstynencji

WAŻNE SPOTKANIA

  • 14 kwietnia 2015 r. – Wiosenna Sesja Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości i Zakonnych Referentów Trzeźwości – WSKSiM w Toruniu.
  • 21–22 września 2015 r. – Jesienna Sesja Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości i Zakonnych Referentów Trzeźwości.

OGÓLNOPOLSKIE INICJATYWY TRZEŹWOŚCIOWE KOŚCIOŁA

 

 

• 48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu 15–21 lutego 2015 r.

 

 

 

• 34. Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego 20–21 czerwca 2015 r.

 

 

• Sierpień Miesiącem Abstynencji

 

 

WAŻNE SPOTKANIA

 

14 kwietnia 2015 r. – Wiosenna Sesja Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości i Zakonnych Referentów Trzeźwości – WSKSiM w Toruniu.

 

21–22 września 2015 r. – Jesienna Sesja Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości i Zakonnych Referentów Trzeźwości.